Um Bilişim Teknolojileri

seo-nedir

Seo Nedir?

Seo (Search Engine Optimization) kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma ifadesidir. Türkçe karşılığı Arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine "taramasına" olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek "web sitesinin optimize edilmesi" işlemidir.

En basit şekliyle SEO , web sitenizi bulmak, web sitenizin içeriğini anlamak ve popülerlik ve alaka düzeyi açısından web sitenizi puanlamak için bir arama motorunun işini kolaylaştıracaktır.

Seo Nasıl Çalışır Amacı Nedir?

Google , Bing  ve  Yahoo gibi tüm ana arama motorları  arama kutusuna yazılan kelime yada ifadeleri web sayfalarının ,fotoğrafların ,videoların veya yerel listeler gibi diğer içeriğin  kullanıcılar için en uygun olduğunu düşündüğü şekilde gösterip sıralanmasını sağlar.En uygun olduğunu düşünmesi için arama motorları bir takım kriterler belirleyip en doğru sonucu göstermektedir. 

En temel amacı web sitenize daha fazla trafik çekmek ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaktır.Üst sıralarda yer almak daha fazla ziyaretçi çekmek demek.

Seo çalışmasının faydalarını kısaca;

  • Arama yapan kullanıcılar sizi daha rahat bulabilirler 
  • Firmanızın markanızın bilinirliği artar ve prestij kazanmış olursunuz
  • Arama motorları sizi daha iyi anlar ve puanınız artar
  • Günlük ziyaretçi sayısında artış olur
  • Daha ucuz bir reklam/tanıtım yapmış olursunuz

Özet

SEO , sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan bir şeydir.Dolayısıyla, sıralamalarda yükselmek istiyorsanız anahtar kelime araştırması yapmak, site içi ve site dışı seo teknikleri ile optimize edilmelidir. 

Bu yüzden seo konusunda uzman kişi yada firmalarla çalışılmalıdır.